Euro zyskuje w nadziei na wsparcie Grecji


Wartość euro wzrosła względem dolara na fali spekulacji, że zostanie zaproponowana pomoc Grecji w rozwiązaniu jej problemów fiskalnych.

W 2010 roku Krajowa Spółka Cukrowa zakończy proces restrukturyzacji i będzie mogła przystąpić do prywatyzacji - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Będzie to tzw. prywatyzacja pracowniczo-plantatorska, skierowana do pracowników spółki oraz rolników współpracujących z nią. Kara umowna w sytuacji, gdy odstąpienie od umowy było racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a jego celem było osiągnięcie przychodów lub zachowanie źródła przychodów, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1265/09. Analitycy Millennium DM, w raporcie z 25 listopada, podtrzymali rekomendację "sprzedaj" dla Cersanitu. Cena docelowa akcji spółki została podwyższona do 11 zł z 10,4 zł poprzednio.Polski złoty pozostał raczej stabilny we wtorek, choć lekko osłabiał się po danych makro dotyczących korekty wzrostu PKB w USA w trzecim kwartale. Analitycy uważają, że nieznaczną słabość złotego można wiązać z czwartkowym świętem w USA i zniechęceniem niektórych inwestorów do otwierania nowych pozycji. "New York Times" pisze we wtorek w obszernym artykule na pierwszej stronie o ryzyku politycznego wykorzystywania przez Rosję planowanych gazociągów North Stream i South Stream, którymi gaz ma popłynąć do Europy Zachodniej z pominięciem krajów Europy Wschodniej. W środę 20 stycznia w Warszawie zbierze się Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu, operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - potwierdziła rzeczniczka EuRoPol Gazu Danuta Tarkowska. Wcześniej informację taką podał dziennik "Kommiersant", powołując się na jednego z członków rady.

Ostatnia sesja w tym tygodniu przynosi kontynuację zniżek głównych indeksów na warszawskiej GPW. Gorsze nastroje na krajowym parkiecie to efekt negatywnego sentymentu Nan globalnych rynkach akcji. Indeks WIG20 o godzinie 11.15 tracił 0,5 proc. i wynosił 2351pkt. Straty notują spółki małe średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio 0,7 proc. oraz 0,6 proc.

Wczorajsze słabsze nastroje inwestorów, które sprzyjały spadkom na parze EUR/USD, zostały po południu potwierdzone przez kiepski odczyt dotyczący sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Przedsiębiorcy z branży hazardowej pilnie szukają firmy PR. Jak ustaliła Rz, do Związku Firm Public Relations wpłynęła prośba od Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych o pomoc w tej sprawie.

Początki czwartkowej sesji na warszawskim parkiecie przebiegają podobnie, jak to było wczoraj. Rynek idzie w dół, ale aktywność inwestorów jest ograniczona. Sesje różni to, że o ile wczoraj w początkowej części dnia WIG zszedł do wsparcia, jakim była piątkowa luka hossy, to dziś przed południem dociera do bardziej istotnej bariery, jaką jest sierpniowy szczyt położony na wysokości 39,2 tys. pkt. Szybki powrót poniżej niego byłby niekorzystnym sygnałem dla rynku. Od października 2009 r. w krakowskiej prokuratorze apelacyjnej toczy się precedensowe śledztwo dotyczące podejrzenia korupcji wśród sędziów Sądu Najwyższego - dowiedzieli się dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". W piątek ruszyła budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jedną z największych zalet Gazociągu jest to, że umożliwi on bezpośrednie dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zach., omijając terytoria tranzytowe.Niewielka róznica głosów oddanych na Wiktora Janukowycza i Julię Tymoszenko w wyborach prezydenckich na Ukrainie to zły znak dla ukraińskiej gospodarki. Jak powiedział IAR doktor Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich przez pierwsze miesiące można spodziewać się olbrzymiego chaosu politycznego, co żle wróży gospodarce. Nie ma szans, że Janukowycz i Tymoszenko się porozumieją. Olbrzymie wyzwania stojące przed ukraińską gospodarką będzie w stanie rozwiązać dopiero nowy rząd, który sformułuje... Hurtownie paliw nauczyły się sprytnie unikać kontroli inspektorów handlowych, a oferowane przez nich produkty są na granicy dopuszczalnej jakości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Polska jest jednym z największych eksporterów mebli na świecie. Fotele, krzesła, meble do salonów, jadalni i sypialni polscy producenci wysyłają do krajów UE, a także do USA. W ubiegłym roku eksport mebli miał wartość ok. 5 mld euro.

Prawo do pierwszego urlopu


Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 KP). Oznacza to, że z każdym miesiącem pracy pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (zwanego urlopem ułamkowym).

Nieco lepiej, ale nadal jest nerwowo


Informacje, jakoby łączna pomoc dla Grecji mogła wynieść 120 mld EUR w ciągu najbliższych 3 lat, podana przez jednego z niemieckich parlamentarzystów, a także słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, iż negocjacje ws. pomocy dla Grecji mogą zakończyć się w ciągu najbliższych dni.

Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło 8,4% w październiku, w całej UE - 9,3%


Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,4% w październiku br. wobec 8,2% w poprzednim miesiącu i 6,7% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł 9,3% wobec 9,2% w poprzednim miesiącu i wobec 7,3% rok wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat we wtorkowym komunikacie.

Niewielkie zmiany indeksów na Wall Street


Po wyraźnych zwyżkach w poniedziałek, we wtorek główne indeksy nowojorskiej giełdy nieznacznie zniżkowały. Na notowaniach zaciążyły przede wszystkim rozczarowujące doniesienia o stanie amerykańskiej gospodarki.

Solvay kupi rosyjską fabrykę sody amoniakalnej


Belgijski Solvay podał we wtorek, że za 160 milionów euro odkupi od Sodium Group Investments Limited większościowy udział w Bereznikach, rosyjskiej fabryce sody amoniakalnej.

hydraulik Syreni warownia, usługi hydrauliczne Warownia powyżej Wisłą, całodobowa wsparcie hydraulika na terenie Warszawy, ścieranie awarii hydraulicznych 24h Miasto stołeczne Własny, usługi 24h hydraulik, usługi 24h Warownia ponad Wisłą, hydrauliczna wsparcie na terenie Warszawy, instalacje hydrauliczne, usuwanie usterek hydraulicznych, Twierdza powyżej Wisłą, Syreni warownia 24h, wsparcie hydrauliczna Miasto stołeczne Własny, hydraulik Twierdza powyżej Wisłą, usługi hydrauliczne Miasto stołeczne Lokalny, całodobowa sukurs hydraulika na terenie Warszawy, wymazywanie awarii hydraulicznych 24h Warownia powyżej Wisłą, usługi 24h hydraulik, usługi 24h Syreni twierdza, hydrauliczna pomoc na terenie Warszawy, instalacje hydrauliczne, usuwanie usterek hydraulicznych, Miasto stołeczne Krajowy, Miasto stołeczne Własny 24h, pomoc hydrauliczna Warownia ponad Wisłą,

hydraulik Warszawa

wymazywanie usterek hydraulicznych, usterki hydrauliczne Warownia ponad Wisłą, hydraulik Miasto stołeczne Lokalny, hydraulik całodobowo, hydraulik 24h, sukurs hydraulik 24h Syreni twierdza, hałas hydrauliczne Warszawa usuwanie usterek hydraulicznych, usterki hydrauliczne Miasto stołeczne Nasz, hydraulik Miasto stołeczne Lokalny, hydraulik całodobowo, hydraulik 24h, pomoc hydraulik 24h Syreni warownia, wrzawa hydrauliczne Syreni warownia